דמות בראי תקופה

דמות בראי תקופה – תקופה בראי דמות
רבי יהודה הנשיא – נולד בימים הקשים שלאחר מרד בר כוכבא, כשבגר עמד בראש הסנהדרין והוביל את יהודי ארץ ישראל והתפוצות בתקופה סוערת ורבת תהפוכות. הוא שהחל את תהליך הקאנוניזציה של התורה שבעלפה. מנהיגותו הסוחפת ויחסיו המיוחדים עם השלטון הרומי היו לשם דבר.
רבי בנימין מיטודלה הנוסע המתמיד – בעיצומה של התקופה הצלבנית יצא לדרכו מהעיר טודלה שבספרד רבי בנימין מטודלה. מסעו בארצות המזרח הקרוב ובכלל זה בארץ ישראל והספר הכתוב ברוב כישרון, בו תיאר את רשמיו הם מהמקורות החשובים לחקר תקופה זו..
מליסנדה מלכת הצלבנים- בשנת 1099 קמה בארץ ממלכת הצלבנים, זו התקיימה כמאתיים
שנה, להוציא תקופת ביניים קצרה. אחת הדמויות המרתקות בממלכה זו היתה מליסנדה, שבעולם פטריארכלי וגברי בעליל, הצליחה למשול לצד אביה בעלה ובנה ולהביא את הממלכה לשיא כוחה ופארה.
דונה גרציה ומדינת היהודים בטבריה שבגליל – בימי השפל של גירוש ספרד ופורטוגל,
כשיהודים רבים נאלצו להמיר את דתם ולחיות כאנוסים וכנרדפים עד צוואר, בלטה דמותה של דונה גרציה כמנהיגה פורצת דרך ומנתצת כבלים.. בשיא פעילותה אף ניסתה להקים אוטונומיה יהודית בטבריה שבגליל.
יואל מוישה סלומון– בתולדות עמנו בעת החדשה מקובלת ההבחנה בין ישוב חדש וישוב ישן.
לאנשי הישוב הישן מיוחסת בדרך כלל פאסיביות, למדנות ופרנסה מכספי החלוקה. בניגוד לדימוי זה היו סלומון וחבריו אנשי מעשה נמרצים, שהקמת פתח תקווה היא רק פרק אחד בפועלם רב היריעה.
חנה מייזל מייסדת חוות העלמות – מנהיגי התנועה הציונית ובתוכם אנשי העלייה השנייה העלו על נס את עקרון השיוויון בין בני אדם ובין המינים.. עם זאת נותר היחס לנשים שמרני ומתנשא. עבודת האדמה- משאת נפשם של החלוצים, נותרה תחום גברי מעיקרו.. בתוך עולם זה, פעלה האגרונומית חנה מייזל שבחזונה ונחישותה הביאה לשינוי. רבים רואים בה חלוצת הרעיון הפמניסטי בתנועה הציונית..

על המרצה: ניר קינן
מורה דרך בכיר, ומרצה בחוג למורי דרך, באוניברסיטת חיפה. מדריך טיולים בארץ.