מתמטיקה בכיף (כתבה: זהבה שמואלי)

פתח דברים

במדור זה נרצה להדגיש את ההנאה שאפשר להפיק כשנתבונן סביבנו מנקודת מבט מתמטית. נטען שידיעת מתמטיקה היא לא רק חשובה, אלא שהיא גם מלאת יופי, מהנה ומשעשעת.

להלן הקישורים המתאימים:

  1. למתמטיקה בכיף 23/2021 (עודכן ב- 16.8.2021) בנושא:"עקרונות מתמטיים ועוד" לחץ/י כאן
  2. ל"מתמטיקה בכיף – ריכוז פרסומים קודמים" לחץ/י  כאן
  3. לחידות – (עודכן ב- 18.8.2021) לחץ/י כאן
  4. לדפי פתרון החידות – (עודכן ב- 3.8.2021) לחץ/י כאן

כדי להדגים עד כמה שפת המתמטיקה חיונית להתמצאות בעולמנו עתיר הטכנולוגיה די בכך שנזכיר את מגפת הקורונה שהשתלטה על חיינו.  בדיווח השוטף על הקורונה משתמשים כל העת במונחים מתמטיים. כך למשל למדנו על  גידול  אקספוננציאלי , השטחת עקומת התחלואה , מקדם הדבקה,  מודלים מתמטיים לחיזוי התנהגות מגפות, מרחק אופטימלי נדרש למניעת הדבקה  ועוד .

אין להתעלם מכך שכדי ליהנות משפע הטוב שיש למתמטיקה להציע נדרש לעבור מסלול הכנה ארוך : לימודי חשבון והנדסה, שברים ואחוזים, פונקציות והסתברות, אינטגרלים ודיפרנציאלים, וקטורים ומטריצות, לוגיקה מתמטית וכו' –  והכל ביחד כשלמות אחת, נידבך על נידבך.

לעיתים קרובות קורה שאפילו אלה שעוברים את המסלול  מותשים מכדי להאמין שמשהו טוב ממתין שם בסוף. להשוואה נביא את המוזיקה. גם היא סובבת אותנו כל הזמן : צלילים, דיבור וזימרה, ציוצים, חריקות ורעשים.

נניח לרגע שלפני שמיעת זמירה או שיר ערש ראשון היינו  נדרשים ללמוד את יסודות המוזיקה –  תווים, סולמות, מקצבים וכו'. במקרה כזה היה כושר ההנאה המיידית מהמוזיקה נדחה לשנים רבות וסביר שיכולתנו לחוות אותה וליהנות ממנה הייתה הולכת לאיבוד עבור מרביתנו.

לשמחתנו, יופייה של המוזיקה נחווה על ידינו בלי צורך בתיווך המקדים של התיאוריה . לעומת זאת קשה יותר ליהנות מהיופי וההנאה  שבמתמטיקה בלי הכנות מקדימות. ההכנה הנדרשת במתכונתה הנוכחית, לימודי מתמטיקה בבית הספר, אורכת שנים רבות ובדרך רבים מאבדים את הסבלנות והאמונה שמשהו טוב מחכה להם בסוף.

אז אל ייאוש!

בעזרת ידידנו הטוב, האינטרנט, ומעט משלנו ננסה כאן לפתוח שערים חדשים לידע ולהנאה עבורנו  ואולי אף לילדינו ונכדינו האהובים. לבחירתנו עומדים טובי המסבירים, המאיירים והמנפישים-אנימטורים. צריך רק להושיט יד ולגעת, לקטוף מן המובחר – להנאתנו.🍇

כדי שתוכלו ליהנות  מערכות הצפייה השבועיות של "מתימטיקה בכיף" לא נדרש ידע מתמטי מעמיק, רק השכלה כללית וסקרנות להכיר, ללמוד ולדעת .

במיוחד נדגיש שלא צריך להתייאש אם איננו מבינים את הכול מייד! 

תמיד אפשר לצפות שוב, קדימה ואחורה במהירות ניתנת להתאמה, בלי חשש ורתיעה.

להלן נציג שני סרטוני מבוא.

סרטון 1: המתמטיקה – הסוד הנסתר להבנת העולם

סרטון TED יפהפה שמנחה רוג'ר אנטונסן, Roger Antonsen, מתמטיקאי נורבגי. אנטונסן הוא בין היתר גם מדען מחשבים, פילוסוף ומומחה נלהב וסוחף לוויזואליזציה.

הטענה העיקרית המוצגת כאן היא :

המתמטיקה בתמציתה עוסקת באיתור וחשיפת תבניות, patterns, ובייצוגן בעזרת שפת סימנים מיוחדת.  בעזרת השפה הזו מומצאים על ידינו אלמנטים חדשים לעיתים קרובות כשהם משמשים  לצורך הייצוג, ה Representation של התבניות שנמצאו.

ההרצאה מלווה בהדגמות מרהיבות מתחומים מגוונים מדגישה כי הנכונות להתבונן במוכר לנו מנקודת מבט חדשה ושונה תביא להבנה עמוקה יותר, לפעמים גם שונה לחלוטין, של הנצפה.

הצפייה בסרטון היא חוויה אסתטית של ממש.

יש  כתוביות באנגלית.

קישור לסרטון

סרטון 2 : מתמטיקה בכל מקום – למה עלינו לדעת חשבון?

בסרטון קליל זה, מסביר ילד חכם בן 7 ברצינות מוחלטת לקהל גדול של מבוגרים כמה טוב וחשוב לדעת "מתמטיקה", לאמור, את ארבע פעולות החשבון. ההדגמות שהוא מביא הן מחייו בבית ובבית הספר.

לסרטון יש תרגום אוטומטי (שמתקשה פה ושם בהבנת הדיבור הילדי).

קישור לסרטון