הסדרה המשפטית

הסדרה המשפטית – השופט רונן עצמון

א. דברים שלא ידעת על בתי המשפט הצבאיים – מדוע יש בתי משפט צבאיים ביהודה ושומרון ? איך מתנהלים משפטיהם של מחבלים? מהו מעצר מנהלי? האם יש מאפיינים ייחודיים לשפיטת בני נוער פלסטינים? ועוד

 

ב. תיאטרון האבסורד של הטרור – היבטים מעוררי מחשבה, ואף מוזרים, של המלחמה בטרור. למשל, עד כמה הטרור באמת מסוכן? מה בין טרור לעבירות פליליות רגילות? מניעים מוזרים של מחבלים, פיגועים ששובשו מסיבות שלא ייאמנו, העיוותים שגורם הכסף שמועבר למחבלים ולמשפחותיהם ועוד.

 

ג. ראיות מדעיות ופסאודו-מדעיות – מבט ביקורתי על ראיות ועל עדויות מומחים, על מדע ועל יומרה להיות מדעי (למשל, זיהוי קול, טביעות אצבע, זיהוי פנים, השוואת טביעות נעליים וכו')

 

ד.. הטיות קוגניטיביות בעבודת השופטים– נבחן טעויות חשיבה נפוצות (יוריסטיקות והטיות כמו עיגון, מסגור, פירוט, הזנחת שיעור הבסיס, כשל החלפת ההתניות), וכיצד הן עלולות להשפיע על קבלת החלטות שיפוטיות.

 

ה. מעבר לקשת לענן זה כאן – מבוא לפסיכולוגיה חיובית – על התחום המתפתח של חקר האושר, ההצלחה והשגשוג במישור האישי והמוסדי. בשילוב נגינה בצ'לו, והפעלה קלה של המשתתפים.

 

על המרצה: השופט רונן עצמון

בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב (1990), שירת כעתודאי בפרקליטות הצבאית ובין תפקידיו: יועץ משפטי לאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, היועץ המשפטי הראשון של חיל האוויר, והיועץ המשפטי של חיל הרפואה. שימש כתובע צבאי והפרקליט הממונה על כל התביעות הצבאיות בשטחים (בשנים העמוסות של האינתיפאדה השנייה), וב-15 השנים האחרונות היה שופט צבאי: 9 שנים בבית המשפט הצבאי יהודה ו-6 שנים בבית המשפט הצבאי לערעורים.

מגשר לפתרון סכסוכים, מאמן אישי (COACHING ) ומנחה קבוצות, בעל התמחות בפסיכולוגיה חיובית בארץ וגם בחו"ל. שותף במיזם תבונ"ה – המעניק לצעירים וחיילים משוחררים כלים מעשיים לניהול חייהם כאנשים בוגרים.

מאמרו בנושא "הטיות קוגניטיביות בקבלת החלטות פיקודיות" זכה בפרס מפקד המכללות הצבאיות, ופורסם בביטאון "מערכות".