תבנית נוף מולדתם – הדמויות ששינו את פני עמם – משה פויסטרו

15.08.2022
11:30 - 13:00
01| מו"ר חיפה

תבנית נוף מולדתם – הדמויות ששינו את פני עמם

(6 הרצאות)

סילבוס:
סדרת הרצאות מרתקת על אישים, דמויות מרכזיות ומהלכים דרמטיים ששינו את פני ההיסטוריה במדינות שונות בעולם, הטביעו חותם משמעותי במדינתם ושינו אותה לבלי הכר. הסדרה מתמקדת באנשי מפתח, מדינאים, אנשי רוח וגם פושעים אלימים וחסרי רחמים.

1 .נלסון מנדלה – "המאבק לזכויות אדם בדרום אפריקה"
נלסון מנדלה, הנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה, זוכה פרס נובל לשלום, ישב מאחורי סורג ובריח במשך 27 שנים במאבק לשחרור מדינתו משלטון אפרטהייד אכזרי וארוך שנים. הרצאה זו מביאה את סיפור חייו המרתק. ילדותו, חשיפתו לשלטון המיעוט הלבן, חבירתו לקונגרס הלאומי האפריקני, רדיפת השלטון אחריו, ראיונות ממקום מחבואו, העמדתו לדין באשמת בגידה, שנותיו הרבות בבית הכלא, ההפגנות בעולם למען שחרורו ועד סיום מדיניות ההפרדה ועלייתו לשלטון.

2 .פבלו אסקובר – "מלך ללא כתר"
סיפורו הלא יאומן של מלך הקוקאין הקולומביאני ששלט ביד קשה בקולומביה ולא בחל בשום אמצעי בכדי לממש את מטרותיו. הוא התנקש בעשרות שופטים, מועמדים לנשיאות ושרים בממשלה והפך ליעד מספר אחד של הסוכנות האמריקאית למלחמה בסמים.

3 .ביתא ישראל – המבצעים הנועזים להעלאת קהילת יהודי אתיופיה
אתיופיה היא מהמדינות העתיקות והמרתקות ביותר בעולם בעלת היסטוריה עשירה וקשר הדוק ליהדות.
יהודים חיו באתיופיה כבר לפני אלפי שנים והותירו חותם על המסורת, התרבות והשלטון הקיסרי במדינה. לאחר ההפיכה הצבאית במדינה, מצבה של הקהילה הפך מסוכן וקשה יותר. הרצאה זו מגוללת את סיפורה של קהילה זו, הקשר בין היהדות והנצרות באתיופיה והמבצעים המרתקים והנועזים שהביאו קהילה עתיקה זו לארץ.

4 .אלברטו פוג'ימורי – "מנהיג או פושע ?"
אלברטו פוג'ימורי, נשיאה השנוי במחלוקת של פרו, שמיגר ביד קשה את כוחות הגרילה והטרור ששלטו במדינה שנים רבות והפך כלכלה כושלת על פיה, הואשם, בין השאר, בהפרת זכויות אדם בארצו ויצא לגלות ביפן. הרצאה זו מגוללת את סיפורו המטלטל של מנהיג כריזמטי שהפך בין לילה ממושא הערצה של מיליונים בארצו לנאשם בשלל עבירות קשות.

5 .פרדיננד מרקוס – "האם ההיסטוריה חוזרת על עצמה ?"
פרדיננד מרקוס, מהמנהיגים השנויים ביותר במחלוקת במאה ה-20 ,שלט ביד קשה בפיליפינים במשך 20 שנים. הוא נודע באכזריותו ברדיפה אחר מתנגדיו, בעריצותו ובשלל שקרים שסללו את דרכו לנשיאות. בשעה שעמו כורע תחת הנטל הכלכלי והחובות הכבדים שהוא צבר, חיה משפחתו חיי עושר, ראווה ובזבזנות שלא נודע כמותם בעת המודרנית. הרצאה זו מגוללת את דרכו הפתלתלה לנשיאות, שנותיו כנשיא הפיליפינים, תקופת הדיקטטורה שלו ועד לנפילתו במרי עממי.

6 .אסוואטיני (סווזילנד) – ממלכת המלך הכל יכול
בממלכה הקטנה והענייה באפריקה, ארצם של מיעוט הסווזי, שולט מלך כל יכול. מסורת ארוכת שנים נותנת בידי המלך שליטה בלתי מוגבלת בכל ענייני המדינה. סוג השלטון הייחודי, מרפאי האליל, הפחד ממכשפות, הפולקלור הייחודי, אורח החיים העתיק, שמורות הספארי והטקסים בהם צועדות עשרות אלפי נערות חשופות חזה אל ארמון המלך בכדי לקבל סיכוי להיבחר להיות אחת מנשותיו, על כל זה ועוד בהרצאה מרתקת זו.

המרצה: משה פויסטרו – מגיש הרצאות אתנוגרפיות חווי יתיות ומרתקות על תרבויות ויעדים אקזוטיים בעולם.

מקום וזמן: אולם ההרצאות הגדול של בית העובד, בהתאם ללוח הזמנים דלעיל, 11:30 עד 13:00.