מסע מופלא לתרבויות – רוית חבשוש

21.03.2022
11:30 - 13:00
01| מו"ר חיפה

מסע מופלא לתרבויות

אומרת חבשושית: אני מאמינה שלכולנו מכנה אנושי משותף שמאחד אותנו כבני אדם. על בסיס זה, שלא מצריך הכרות מעמיקה עם מקום או הבנת השפה, אלא רק חיוך חם ולב פתוח – אני מצליחה בקלות להתחבר לאנשים שונים מתרבויות מגוונות. בקרבה שנוצרת בינינו הם מרגישים נינוחים, מכניסים אותי בטבעיות לבתיהם ושמחים לשתף אותי ברגעים אותנטיים בחייהם, המלמדים על התרבות כולה.

בסדרת ההרצאות "מסע מופלא לתרבויות" תקבלו הצצה נדירה לחיים האותנטיים בגובה העיניים, ובעיקר תרגישו את החיבור הזה בעצמכם. תוכלו להתפעל מהשוני בין התרבויות אבל להרגיש את המשותף
בינינו…
1. מאחורי הרעלה: הפנים האמיתיות של זנזיבר
זנזיבר, אי התבלינים האקזוטי, הוא יעד מושלם לחופשה המושך אליו תיירים מכל רחבי העולם.
חופים מרהיבים של חול לבן, מעוטרים בעצי דקל אל מול מי ים צלולים לצד שירותי תיירות מתקדמים ומפנקים היוצרים גן עדן טרופי של הגשמת חלומות …
אבל זוהי לא זנזיבר האמיתית אלא מלכודת תיירים ממוסחרת ולא אותנטית, מצג שווא לתיירים.
בהרצאה זו אני רוצה לחשוף בפניכם את זנזיבר האותנטית, שרוב התיירים לא זוכים להכיר: אי קסום ומכושף, עתיר בניחוחות אקזוטיים של המזרח המשולבים בקסם אפריקאי פראי.

2. סיציליה הסודית: חוויות מומלצות באורטיג'יה
כמעט כל מי שמגיע לסיציליה נשאר באזור הערים בהן נוחתות הטיסות: קטניה או פלרמו, אבל מי שירחיק אפילו בשעה אחת של נהיגה אל שאר חלקי האי – יגלה מקומות לא פחות יפים והרבה יותר אותנטיים שיאפשרו לכם להכיר את יופיה של סיציליה האמיתית מקרוב.

3. מרמורש: שער לנשמתה העתיקה של רומניה
מרמורש נחשבת כתמצית נשמתה העתיקה של רומניה האותנטית אך לא פשוט להגיע אליה .
כדי לבקר בחבל ארץ מבודד זה יש להיכנס במעברי ההרים הצרים ולרדת בכבישים המפותלים אל העמקים. שם, בין שדות מרעה מנוקדי תלי מספוא מעוגלים יתגלו בפניכם כפרים קטנים וציוריים ספוגי היסטוריה ומסורות עתיקות המתקיימות עד עצם היום הזה.
אתם מוזמנים להצטרף להרפתקה מרגשת ולא שגרתית במקום קסום בו הזמן עצר מלכת. הזדמנות נדירה להכיר מקרוב ולחוות את חיי הכפר האותנטיים של "ארץ העץ" במלוא יופיים, עוצמתם ופשטותם.

4. סודות האבנים- תעלומות מסתוריות ופולחנים אפלים בסרדיניה
האבנים מספרות את סיפורה של סרדיניה – האי הטרשי והקדום, והן ממלאות תפקיד מרכזי ובעל משמעות עמוקה בתרבות המקומית.
ברחבי האי פזורים אתרים קדומים בעלי שמות מסעירים: "בתי פיות" וקברי ענקים" – המזמנים הצצה לתרבויות עתיקות ופולחני קבורה מסתוריים בני אלפי שנים.
למרות שאלו היו תרבויות חקלאיות פגאניות אשר סגדו לטבע ומחזוריותו – הן היו מפותחות יותר ממה שאנו יכולים לדמיין, והן הותירו אחריהן אלפי מבני אבן עצומים שגילם קרוב לגיל הפירמידות והם אפופים בתעלומה מסתורית שטרם פוענחה עד היום.
האבנים הן אלמנט מרכזי גם עבור האומנים המקומיים המבטאים באמצעותן את אופיו ויופיו הפראי של האי.
מלבד שרידים ארכיאולוגיים, הותירו אחריהן התרבויות הקדומות של סרדיניה עדויות נוספות המשקפות את רוחן בדמות הקרנבלים האפלים המתקיימים באי באווירה פרועה של כאוס ואקסטזה.
אלו שרידים של טקסי פולחן פגאניים שנועדו לפייס את האלים אשר חוזרים על עצמם ללא שינוי במשך אלפי שנים, מהתקופה החקלאית הקדומה ועד העידן המודרני של ימינו ולוקחים אותנו למחוזות קיום שונים לחלוטין; אל עולם הרוחות, השדים, החיות והאלים.

5. מומיות וציידי ראשים: עולמם המסתורי של בני האיגורוט
אל שבטי האיגורוט (IGOROT) אשר חיים בהרי הקורדיליירה בצפון הפיליפינים.
למרות שבעבר בני האיגורוט נחשבו פראים, הם ממשיכים לקיים בגאווה רבה את מסורותיהם הילידיות עד היום, ולמעשה, חושפים בפנינו תרבות עשירה ומפוארת: טראסות אורז בנות אלפי שנים שהן פלא הנדסי, מומיות אבותיהם, כפי שאף עם אחר לא הצליח לשמר מעולם, החבויות במערות בפסגות ההרים ומבטיחות למבקרים אותן חוויה מסמרת ש יער, ציידי ראשים )כן, של בני אנוש!( נועזים המעוטרים בכתובות קעקע שבטיות המציגות את אומץ לבם, ופולחנים אנימיסטיים המבוצעים על ידי השמאן, רופא האליל המקומי, שנועדו לתקשר עם אבותיהם ולפייס את הרוחות.
6. בין שבטים אנימיסטים למנזרים בודהיסטים – קסמה הבתולי של לאוס
לאוס שובה את לב המטיילים בה בקסמה הבתולי. זוהי ארץ נינוחה שמתנהלת בהילוך איטי ומאפשרת הצצה אל "המזרח של פעם" בטרם התקלקל. במסע זה אני שבה לבקר בה לאחר עשור וסוקרת את השינויים שהתרחשו בה מאז: נבקר בשבטי הצפון המבודדים ונכיר את פולחניהם האנימיסטים, כולל טקס גירוש רוחות אמיתי ע"י שמאן, נחזור לביקור בכפר קטן ופסטורלי שנשכח מחוץ לזמן למפגש מרגש,
נבקר במרכז הרוחני והדתי שלה, עיר הבירה העתיקה לואנג פראבאנג ונקבל הצצה נדירה לחייהם של פרחי הנזירות הצעירים, ששהותם במנזר היא ההזדמנות היחידה לרכוש השכלה.
אני מזמינה אתכם להכיר את האנשים העדינים של לאוס שהחיוך לא מש מפניהם.
7. שומרי הג'ונגל: מסע אל בני המאיה האחרונים החיים ביערות הגשם
צ'יאפס היא יהלום ירוק בפינה הדרומית ביותר של מקסיקו ולמרות היותה אחת המדינות העניות במקסיקו, חיים בה ריכוזים גדולים של ילידים גאים מבני המאיה. נתחיל את מסענו בהכרות עם ארץ זו, בה פועלים הזפאטיסטים המורדים הנלחמים על זכויות הילידים ונכיר את רוחה החתרנית, נשוטט ברחובות האבן של העיר ההררית סן קריסטובל וכפרי המאיה הסובבים אותה, נכיר את סיפורה של אנתרופולוגית וצלמת נועזת ללא חת אשר הגיעה לכאן בשנות ה-40 ותיעדה את שבטי הילידים ביער הגשם, ועוררה בי השראה להמשיך את דרכה. אקח אתכם איתי למסע תיעוד נדיר אל עומק אותם הג'ונגלים כדי למצוא ולהכיר מקרוב את צאצאיהם – בני המאיה האחרונים שחיים בג'ונגל כאבות אבותיהם, ונלחמים על שימור הג'ונגל הנכחד, ועל הישרדות מורשתם המפוארת וטקסיהם העתיקים שעומדים להיעלם מהעולם.
אני מזמינה אתכם למסע ייחודי ומרתק אל ארץ הילידים בני המאיה של צ'יאפס, הנאבקים ב גאווה על זכויותיהם ושימור אורחות חייהם ותרבותם העשירה.

המרצה: רוית חבשוש, המכונה "חבשושית", צלמת גיאוגרפית מבית "מסע אחר" ואנתרופולוגית הרפתקנית שמטיילת לבד ברחבי העולם ומתעדת תרבויות.

מקום וזמן: אולם ההרצאות הגדול של בית העובד, בהתאם ללוח הזמנים דלעיל, 11:30 עד 13:00