מסע חובק עולם, איים בזרם – יונית קמחי

05.07.2021
09:30 - 11:00
01| מו"ר חיפה

בחלק זה של הרצאות ימי שני תתקיימנה 6 הרצאות בנושא מסע חובק עולם, איים בזרם.

 

לאיים הפזורים בעולמנו יש הרבה מן הדומה אבל כל אי, אפילו בתוך ארכיפלג, שונה ויש לו ייחוד. נטייל בין האיים, נכיר מקרוב היסטוריה ותהליכי שינוי ונתבונן בחיים מקרוב. כל הרצאה מוגשת כסלט תרבותי עשיר ומתובל היטב של מצגת צילומים, סרטונים, מוזיקה וכמה סיפורים אישיים ואתם מוזמנים להצטרף ולנדוד אל מקומות קסומים.

 

1.סקוטלנד, איי אורקני: מכירים את אירופה? את האיים הנמצאים בתחומה? סביר להניח שעל איי אורקני עדיין לא שמעתם, וזה לא מפתיע. במושגים של אירופה, איי אורקני הם "סוף העולם, ימינה". על ההתיישבות האנושית הקדומה באירופה, על ויקינגים פולשים, צאצאים והרגלים מקומיים, על הקשר עם צ'רצ'יל ועל החיים והשינויים בארכיפלג בהשפעת התיירים.

 

2.סרדיניה, תחנה ים תיכונית: האי הוא השני בגודלו בים התיכון, (אחרי סיציליה), במרחק של כ-200 ק"מ מחופי חצי האי האיטלקי, מהווה מחוז אוטונומי בעל מעמד מיוחד ברפובליקה האיטלקית לפי החוקה משנת 1948, בשל התרבות בעלת המאפיינים האתניים והלשוניים הייחודיים. נטייל ברחבי האי בעקבות ההיסטוריה והפולשים, בין אתרים פרה היסטוריים לארכיאולוגיה מרתקת. נחגוג נשף מסכות וקרנבל שאינו דומה לשום חגיגה אחרת בפגאניות, המסתוריות והפראות הבאים לידי ביטוי בלוח השנה ובחגים המקומיים.

 

3.מיורקה, אי החלומות. למרות הדימוי של ארכיפלג האיים כזירת תיירות הנופש והמועדונים (איביזה וכד'), התבוננות לעומק באי מיורקה מגלה אוצרות רבים מכל תחומי התרבות, המוזיקה, האומנות, הארכיטקטורה, הציור וההיסטוריה המרתקת הנובעת ממיקומו הגיאוגרפי של האי בארכיפלג האיים הבלאריים. מה לאנטוניו גאודי הקטלאני ולאי? האם שופן אכן הבריא כאן?

 

4.איי קאבו ורדה: סזריה אבורה, הזמרת המכונה "הדיוה היחפה", ילידת האי סנט אנטאו, שמה על המפה העולמית את מקבץ ה"איים בני המזל". נכיר את מהלכי ההיסטוריה מעבדות לעצמאות והקשר המשולש בין פורטוגל, איי קאבו ורדה וברזיל. נתבונן בהשפעות האפריקאיות והאירופיות על החיים באיים, שבאות לידי ביטוי בכל רובדי החיים. נכיר מקרוב את החיים בצל הרי געש רדומים ופעילים. נטייל בעקבות השירים והמוזיקה העוצמתית המייחדת את התושבים. על מה הם שרים ולמה הם מתגעגעים?

 

5.האיים הקנריים בין אירופה לאפריקה. איך הפכו איים באוקיינוס האטלנטי, המרוחקים כ 1000 ק"מ מספרד, לחלק מאירופה? האם כל האיים דומים? איזה אי הכי "שווה" ומה המשותף והשונה בין שבעת האיים? נדלג בין האיים מהקרוב לאפריקה והרחוק ביותר בלב האוקיינוס, נכיר את הייחודי והמאפיין מבחינת היסטוריה, תופעות גיאולוגיות מרתקות, צורות חיים מסורתיות ותרבות מקומית. וכמובן לא נפסח על הקרנבל השני בגודלו בעולם באי הגדול והמפורסם טנריפה.

 

6.לנזרוטה, האיים הקנריים, החזון של סזאר מנריקה. ברחבי האי והארכיפלג ציינו וחגגו בשנת 2019 100 שנה להולדתו. מי היה מנריקה ומה השפעתו? איזה חותם השאיר אחריו יליד האי שללא ספק הקדים את זמנו? יחד נכיר את הביוגרפיה שלו ויצירתו האמנותית רבת הפנים, נעמיק בתהליכי השינוי המקבילים שעברו הוא כאמן והאי הקטן, יוצא הדופן והכי ייחודי מבין איי הארכיפלג.

מרצה: יונית קמחי – מדריכת טיולי תרבות בחו"ל, צלמת, מרצה וכותבת.

קישור להרצאה בשעה 09:30:

https://zoom.us/j/93152944141?pwd=YkQwdGdlWS9NbjF0OEMreXJUZTZBQT09