מקומות בעולם – יורם פורת

14.06.2022
11:30 - 13:00
02| המלצות לאירועים

הרצאות יורם פורת – מסעות מעצבי תודעה

הרצאות המעניקות הכרות עם מבחר תרבויות עולם ויוצרת פסיפס מרתק של תבונת האדם, דרכי חייו המגוונות, וחיפושו אחר משמעות.

באמצעות מחקר מעמיק, תצלומיו הגאוגרפים ושילוב קטעים מסרטיו התעודים ומסרטי קולנוע מרחבי העולם, שוזר יורם פורת  חוט המקשר בין תרבויות האדם בזמנים ובמקומות שונים על הפלנטה.

אלו הרצאות סוחפות המלוות בהמחשה ויזואלית מרגשת, ובסיפורים עוצרי נשימה. במהלך ההרצאות יבוארו תהליכים היסטורים וחברתים הנוגעים לתרבויות, תוך כדי התייחסות לביטויי אמנות,  למיתוסים, ולחיפוש אחר תובנות חיים שאותן ניתן לאמץ גם בחיינו שלנו.

אקודור  – הפנינה של קו המשווה 26.4.22

המדינה שקו המשווה חוצה אותה מבורכת באינספור איזורי אקלים, החל בשרשרת הרי האנדים  רווית הרי הגעש החוצה אותה, המשך בחלקה המזרחי המכוסה בג'ונגל עבות בו מתגוררים שבטים ילידיים, וכלה באזור החוף ובאיי הגלפגוס שלהם סביבה ימית יוצאת דופן. נעלה לפסגת הר הגעש האימתני קוטופקסי, נסע על גג רכבת במורד הרי האנדים, נבקר ביער הגשם העשיר ביותר בעולם מבחינת מגוון החי והצומח, ונכיר את מגוון החי באיי גלפגוס שסייעו בידי דארווין להגיית תורת האבולוציה. 

מסע על הנהר מהדלתה אל לב האמזונס של ברזיל  3.5.22

נהר האמזונס הוא הנהר הגדול ובעל שפיעת המים הרבה ביותר בעולם. את הנהר מקיף יער האמזונס שהוא שטח אקולוגי ייחודי בעל חשיבות מכרעת לקיומו של כדור הארץ. מסע שערכתי בספינת נהר ממקום השפכו של האמזונס לאוקיינוס האטלנטי, הסמוך לעיר בלם שבברזיל, עבר דרך אי הנהר הגדול בעולם מרז'או עד ללב הג'ונגל של ברזיל בעיר מנאוס. במסע נכיר את הערים והתרבויות שהתהוו בחבל זה של האמזונס, ונחשף למגוון העשיר של החי והצומח המרכיב אזור ייחודי זה.

תורכיה המודרנית – בין חילוניות לאיסלם 10.5.22

תורכיה עדיין נקרעת בין מורשתו של מייסד האומה מוסטפא כמאל אתא תורכ לבין זרמים מסורתיים סמויים וגלויים הנאבקים נגד מורשתו החילונית  של המנהיג הנערץ מתוך שאיפה לחזרה לימי הפאר של האימפריה העות'מנית המוסלמית. בהרצאה נתמקד בחברה התורכית של ימינו ונבין את התהליכים שהיא עוברת דרך התמוטטות המערכות הפנימיות בשנות שבעים  התאוששות הכלכלית בשנות השמונים ובאירועים הסוערים שמתחוללים בתורכיה בימינו ובהם האסלאמיזציה הגוברת, התפרצות הבעיה הכורדית, התגברות האיסלם הסוני הלאומנות ודיכוי חופש הפרט בניצוחו של נשיאה הפופולרי רג'יפ ארדואן.

טבע פראי על גג העולם 17.5.21

במרחבים העצומים שבין שני הרכסים הגבוהים העולם ההימליה והקרקורם, מתקיים טבע פראי בתנאים יוצאי דופן. בהרצאה נסקור את הערבות הגבוהות והריקות של הצ'אנג תאנג יחד עם החי והצומח הייחודי להן ועם שבטי הנוודים הצ'אנגפה שהסתגלו לחיים מורכבים בקור מקפיא ובאזור מדברי מבודד וקשה למחייה. נסע בדרך לא דרך אל אגמי המלח היפיפיים ונסקור את החי והצומח הנדירים והתאמתם לסביבתם האקולוגית הגבוהה.

עכו שליטת הימים 24.5.22

עיר קדומים זו השוכנת במפרץ הרחב והיחיד של חוף א“י היא אחת הערים העתיקות והמרתקות בעולם.  במשך אלפי שנים הייתה עיר מפתח לכיבוש ארץ ישראל, שכן נמלה אפשר גישה נוחה מהים אל פנים הארץ. כיצד הפיקו את צבע הארגמן בעכו והפכו אותו לחומר היקר בעולם? על מה מלמדים מטבעות הזהב שנמצאו טבועות בנמל? בהרצאה נסקור תגליות שנמצאו לאחרונה ושופכות אור על הדומיננטיות של עכו במרחב הימי הישראלי.

ארוס ותנטוס – מסע בין תשוקה לחידלון 7.6.22

נפש האדם באשר הוא אדם נעה הלוך ושוב על הציר שבין כוחות התשוקה המינית והיצירה לבין דחפים של תוקפנות הרס ומוות. זיגמונד פרויד קרא ליצרים אלו ארוס ותנטוס על שמם של אלי המיתולוגיה היוונית המייצגים אותם. תרבויות וחברות שונות בעולם מצאו ביטוי תרבותי לדחפי הארוס והתנטוס שבנפש האדם באמצעות מיתוסים, אמונות, כתבים וטקסי פולחן שונים. נעבור בספרד, ארצם של לוחמי השוורים המתגרים במוות, בהודו בה האל שיווה מייצג ארוטיקה והרס כאחד, במיתולוגיות של מרכז אמריקה ובסיפורי התנ"ך והסהר הפורה.

מים – זרימה סגידה והטהרות 14.6.22

כבר בימי קדם ידע האדם שהמים נחוצים לאדם ולטבע ושיש בהם כוח חיות ולכן סגד להם.  בקרב תרבויות רבות נפוצה האמונה  בכוחם המאחד והמטהר של המים. כשם שרחצת הגוף במים מנקה אותו מלכלוך פיזי וממחלות, כך מטהרים המים גם את הנפש והנשמה מטומאה ומחטא ומחזירים את ההרמוניה לחיי האדם.  בהרצאה נעקוב אחרי פולחני מים מתקופת האבן ועד יוון העתיקה, מפולחנים ומיתוסים ביהדות ועד לטבילה בירדן בנצרות, מטקסים בפרו, ועד פולחנים בהודו ואפריקה. 

האיים הקאנריים 28.6.22

ארכיפלג האיים הקנריים, אמנם משתייך באופן רשמי לספרד אך שוכן באוקיאנוס האטלנטי מול חופי מרוקו. האיים מושכים אליהם מטיילים רבים הודות לחופים הנפלאים שלהם ולמזג האוויר הנהדר ששורר בהם לאורך כל ימות השנה. בהרצאה נבקר בשני האיים הגדולים ביותר טנריף וגראן קאנריה. כאן יצרו הרי הגעש נוף וולקני מהפנט היורד במדרונות תלולים ממרכזו הגבוה של האי אל מפרצי הים. נבקר בהר הגעש טיידה, ההר הגבוה בספרד, ביער יפיפה וייחודי הנשלט ע"י עצי ער אציל, נשוט עם לוויתנים אל מול הצוקים הנישאים של לוס גיגנטס, ונבקר בכפרים קסומים, בפירמידות במערות ובשאר האתרים המרתקים של תרבות האיים העתיקה.

על המרצה:

יורם פורת

עבד כצלם עיתונות וכתב במגזין נשיונל ג'אוגרפיק. ביים וצילם סרטים דוקומנטרים שהוקרנו בעשרות פסטיבלים ברחבי העולם וזכו בפרסים בינלאומים.  בעל תואר שני בתקשורת וקולנוע מהאנטר קולג' בניו יורק. כיום מרצה במוסדות תרבות מובילים ומפיק סרטים בחברת Outline Films.