זמני מול קבוע – על מבנים ארכיטקטוניים – אלי עציון

28.03.2022
09:00 - 11:00
01| מו"ר חיפה

זמני מול קבוע – על מבנים ארכיטקטוניים שנועדו להיות זמניים ועדיין איתנו

לפעמים משהו שנבנה כזמני, לצורך תערוכה או מיצג, מוצא עצמו נותר על מקומו – בין אם הוא יפה או לא בעיני האזרחים. לעיתים קורה בדיוק ההיפך, כאשר מבנה כלשהו נבנה תוך כוונה שישאר לעד, אך מסיבות כאלו ואחרות הוא לא. הסדרה הבאה תספר על מבנים שתוכננו להיות זמניים ונותרו עימנו ולעומתם מבנים אייקוניים שהלכו מאיתנו בטרם עת, כמו גם על המתכננים, הנסיבות להשארתם, השבתם, הריסתם וכו׳.
1. המגדל הכעור הזה
תושבי העיר פריז ממש לא אהבו את המגדל המתכתי הזה, אך יצירתו של גוסטב אייפל הפכה, בסופו של דבר, לאחד הסמלים הכי מזוהים עם בירת צרפת. כיום אין צרפתי שלא מתגאה בו.
2. לנפח את הגרעין
בשנת 1958 נערכה תערוכת Expo עולמית ראשונה אחרי מלחה״ע השניה. אריה שרון תכנן את הביתן הישראלי הראשון אי פעם והעיר המארחת, בריסל, עברה שדרוג תשתיות משמעותי ביותר. אחד משרידי התערוכה שנותר עומד על מקומו – האטומיום – הפך לאחד הסמלים האייקונים של העיר.
3. ביתן זה (לא) זמני
מפגש מעניין עם ביתן גרמני שנבנה לתערוכה בברצלונה, פורק ושוחזר לבקשת הקהל. נכיר גם עוד ביתן שהוקם למטרת תערוכה בהולנד, פורק בסופה ומצא לעצמו משכן קבע לא הרחק משם כעבור עשור.
4. עוד זה הולך וזה בא
פרק ״על התפר״ בו נכיר עוד ביתן שנשאר וגם נתוודע לסיפורם של מגדלי התאומים – בכך
נפתח את הדיון במבנים שלא נותרו עמנו.
5. תיכננו להיות עמנו אלף שנים
הרצאה על אדריכלות נאצית ועל האדריכל הבולט בה – אלברט שפר.
6. מחלה טרמינלית
בשדה״ת קנדי בניו-יורק שכן טרמינל 3 של חברת התעופה Pan-Am. החברה נעלמה כבר מזמן ולפני מספר שנים נהרס גם הטרמינל שהיה פנינה אדריכלית. במקביל שוחזר לחלוטין טרמינל 5 שהיה בעבר שייך לחברת TWA, וכיום הוא חלקו שטח ציבור וחלקו מלון. מפגש מעניין עם שני הקצוות בהם עוסקת הסידרה.
7. החינוך של פעם כבר לא יחזור
במקום בו עומד כיום מגדל שלום, שהיה בזמנו המבנה הגבוה במזרח התיכון, עמד מבנה אחר, הגדול ביותר של שכונת ״אחוזת-בית״ – היא תל-אביב הקטנטנה. רבים ביכו את הריסת
הגימנסיה הרצליה שהייתה דוגמא לסגנון האקלקטי הייחודי של העיר העברית הראשונה.
הזדמנות לדון בשימור מול הריסה בארצנו. סיום ראוי לסידרה .

המרצה: אלי עציון, היסטוריון של הארכיטקטורה.

מקום וזמן: אולם ההרצאות הגדול של בית העובד, בהתאם ללוח הזמנים דלעיל, 9:30 עד 11:00