משה בנישו: סיפורי מסע אישיים

01.11.2021
11:30 - 13:00
01| מו"ר חיפה

סיפורי מסע אישיים –

נופים, תרבויות ואנתרופולוגיה

למעבר להרצאה לחץ/י כאן

סילבוס:

 

  1. איחוד האמירויות – התקווה למזרח תיכון חדש

הסכמי השלום בין איחוד האמירויות לישראל פותחים פתח להכרת תרבות ערבית שבעבר ניסיון להגיע אליה נראה בדיוני. במסגרת ההרצאה נכיר את משפחת המלוכה המקומית, את חלוקת האמירויות, את האדריכלות יוצאת הדופן שמשפיעה על פיתוח עיר העתיד דובאי, על השילוב בין מסורת ערבית שבטית שעדיין מתקיימות בתחומה תחרויות גמלים מדי שנה ואת הטרף במדבר תופסים באמצעות בזיירים, מאמני בזים מקומיים. וכל זה לצד גורדי השחקים של דובאי והפיתוח הכלכלי האדיר של המעצמה האזורית שזכתה להתעשר בזכות עתודות הנפט הגדולות שבתחומה. אולי הכנה ליעד הבא שלכם.

  1. ירדן –  על נבטים, האשמים ויחסים עם ישראל

לא צריכים לטוס כדי להגיע ולגלות עולם מרתק ומופלא. הממלכה ההאשמית הממוקמת ממזרח לנו היא מדינה מרתקת המאופיינת בנופים מיוחדים עוצרי נשימה, אתרים ארכיאולוגיים, שמורות טבע ועוד המושכים אליהם מדי שנה מטיילים ישראלים רבים. במסגרת ההרצאה נלמד קצת על הממלכה ההאשמית ויחסה המורכב והמרתק למדינת ישראל, נכיר חלק מקניוני מואב העמוקים, נשמע על מיקומה האסטרטגי של עקבה וכמובן שנקדיש חלק נרחב בהרצאה לעיר הנבטית החצובה בסלע, פטרה, עיר שנחשבת לאחד משבעת פלאי העולם החדש.

  1. אזרבייג'אן –  מסע אל הלב של הקווקז

המדינה המרתקת ממוקמת באחת הצמתים החשובים ביותר בעולם – בין אסיה לאירופה, בין המזרח התיכון ואיראן לרוסיה הצארית ואחר כך הקומוניסטית. כמו ארץ ישראל גם שטחה הגיאוגרפי של אזרבייג'אן היווה נקודת מעבר חשובה לצבאות גדולים, סוחרים ותרבויות מרתקות. במסגרת ההרצאה נכיר את האתרים המלמדים על היסטוריה עשירה ורבת תהפוכות, על המפגש המרתק ולעיתים גם הכואב בין התרבויות הטורקיות, האיראניות והקווקזיות – השילוב הדתי המרתק בין נצרות סלאבית מרוסיה, אסלאם שיעי מאיראן וסוני מתורכיה ומורשת פרסית עתיקת יומין של דת הזרתוסטרא. כמובן שלא נוותר במסגרת ההרצאה גם העל הנקודה היהודית המרתקת במדינה בה חיה עד ימינו קהילה יהודית ייחודית ומפגש איתה מאפשר לבחון מזווית שונה את היחס בין יהודים לסביבה המוסלמית.

  1. אוקראינה –  נופים, תרבות וגם חסידות…

באוקראינה נשמע את רחש הנהרות העצומים, ונראה את שדות התבואה המצהיבים, העיירות היהודיות והכפר. בעיני רוחנו אנחנו כבר יכולים לראות את טוביה החולב שב מיום עבודה לביתו ודן בסוגיות מהותיות שברומו של עולם. במסגרת הרצאת המסע שלנו לאוקראינה נצא להכיר את המדינה המרתקת בה שעטו המונגולים, הטטארים והעמים התורכיים לכיוונה של אירופה תוך הריסת כל חלקה טובה. נשמע סיפורים על ערש התרבות היהודית והשורשים של רבים מבנינו: נכיר את פועלו של הבעל שם טוב וכמובן של נינו ר' נחמן מברסלב. נשמע על הויכוחים בין התנועות המשיחיות לפרנקיסטיים ונכיר את פועלם של רבים ממעצבי התרבות הארץ ישראלית בעת החדשה: מנדלי מוכר ספרים, שלום עליכם, חיים נחמן ביאליק ועוד, וכל זאת על רקע הערים היפות האלו לבוב, צ'רנוביץ', קייב ועוד.

  1. רומניה – נופים, צוענים ודרקולה אחד

רומניה טומנת בחובה הפתעות אין ספור. אין עוד מדינה במזרח אירופה שנמצא בה מגוון אתרים עשיר כל כך. ממבצרים ומנזרים מימי הביניים עד לחופי הים השחור ולאתרי סקי אלפינים. מערי טרנסילבניה העתיקות והססגוניות ועד לשמורות הטבע בדלתא של הדנובה. מכפרים נידחים לערים מודרניות. קסמה של רומניה הוא בזכות היותה ארץ מתפתחת, המשמרת מנהגים ותרבות עתיקה. רומניה עשירה בנופים פראיים שהם ללא ספק גן עדן לאוהבי טבע והרפתקאות. עמקים פוריים וירוקים לצד פסגות הרים מושלגות. מסע וירטואלי בהרי הקרפטים הוא מסע בזמן לכפרים מרוחקים ונידחים שהזמן עמד בהם מלכת, חקלאות עתיקה, עדרי סוסים, שוורים רתומים לעגלות, רועי צאן רכובים על חמורים, צוענים נודדים, אגמים כחולים, נחלים וקניונים מרשימים, ודמותו של דרקולה, ולאד צפש הנורא….

  1. פולין – סיפורי מורשת לצד ערים פורחות

מסע וירטואלי אל ההיסטוריה ועל פולין המתחדשת. בפולין העבר לעולם אינו רחוק, הוא תמיד נמצא מעבר לפינה ומהדהד לנו במיוחד לאור ההיסטוריה המורכבת עם המדינה המרתקת. פולין נבנתה מחדש (בחלק מהמקומות כמעט מאפס) לאחר מלחמת העולם השנייה, והשתחררה מעשרות שנים של שלטון קומוניסטי אפור וקודר. במסגרת המסע הוירטואלי נלמד גם להכיר את פולין הצעירה המתחדשת, שלא שוכחת את העבר. כמובן שלא נוותר על סיפורי משלחות החיים או טיולי השורשים של יהדות פולין, אבל ננסה במסגרת המסע לתת דגש גם למוקדי עניין מרתקים: מבצרים, כנסיות עץ, עיירות ציוריות, ערים קסומות, שווקים צבעוניים, בתי קפה, מסעדות ועוד.

  1. קניה – אל שמורות הטבע המופלאות של אפריקה

קניה, שלפני כמה שנים הייתה שם נרדף לטיולי בר מצווה, היא פנינת טבע יוצאת דופן המהווה יעד אטרקטיבי ומופלא למטיילים. זוהי מדינה מזרח אפריקאית עשירה בשמורות טבע וסוואנות פראיות הנחשבות למדהימות ביותר בעולם, אשר בהן ניתן להכיר את "חמשת הגדולים" מקרוב: אריה, נמר, תאו, קרנף ופיל, עליהם נשמע במסגרת ההרצאה כמו גם על המגוון העצום של בעלי החיים הנוספים: יונקים, זוחלים ועופות. במסגרת הרצאת המסע נכיר את שמורות הטבע המרשימות, נשמע על ההר השני בגובהו באפריקה שבראשו קרחון עד ונכיר את החופים הטרופיים הפחות מוכרים של אזור מומבסה.

המרצה: משה בנישו, מרצה, מדריך ומארגן טיולים מיוחדים ליעדים אקזוטיים ומרתקים ברחבי העולם.