חולמים ומגשימים – שלמה טחן

09.05.2022
09:30 - 11:00
01| מו"ר חיפה

חֹולְמִים ומַגְשִימִים –
אישים ואירועים שהובילו אותנו מִ גָלּות לריבונות ּומִ שֹואָ ה לִ תקומה
סילבוס:
2-1 הטלנובלה העברית הראשונה (2 חלקים)
הסיפור שלא ייאמן על אליעזר בן יהודה ושתי נשותיו: איך ולמה באמת נולדה העברית מחדש, איך הפכה לכלי נשק חיוני ליישוב הארץ ולהקמת המדינה, ואיך כל זה מתקשר ללנין? וגם: איזה פרק אפל בחייו ניסו בנותיו להסתיר? מה נאמר במכתבי האהבה הסודיים שלו? למה נשלח לכלא? ולמה פרצה בירושלים מלחמת עולם סביב העגבניה? 100 שנים למותו של מחייה השפה.
4-3 הֹוזֶה או חֹוזֶה? (2 חלקים)
איך הפך הרצל מסטודנט מתבולל וגלותי ליהודי-ציוני? מי הגאון המנוול שהעניק לו השראה ודירבן אותו לפעולה? מה משותף לו ולאדולף היטלר? מה קרה לו בגני הטיולרי בפריז? למה חשבו חבריו כי יצא מדעתו? למה החליט פתאום לוותר על ארץ ישראל? מדוע תיעב את ביאליק ואת ז'בוטינסקי? מה היתה צוואתו האמיתית? ולמה היום היו מוקיעים אותו כבוגד? 160 שנים להולדתו של חוזה המדינה.
5 .הליצן העצוב
היינריך היינה התנצר, אבל האיש שמייצג את תור הזהב של יהודי אירופה – הוא מעולם לא שכח את יהדותו, והוא בוודאי ובוודאי לא התבייש בה. הוא התגעגע לצ'ולנט, חלם על ארץ ישראל, ובין לבין הוא שינה את פני השירה, צחק על כל העולם, הרגיז את כל העולם – וגם חזה את השואה בדייקנות מצמררת.
בישראל מחרימים אותו – אך באירופה הוא נערץ כאחד היהודים הגדולים בהיסטוריה.
6 .הציוני האחרון
מי באמת היה ארתור ג'יימס בלפור, ולמה בעצם הוא נתן ליהודים בית לאומי? איך הוא הפך מראש מפלגה אנטישמית – לאוהד נלהב של הציונות? מה קרה לו בחדר מלון במנצ'סטר? ומה הקשר בין כל זה לבין תיבת נוח? וגם: מה נהג בלפור לעשות באמבטיה, למה מעולם לא התחתן, ומה הוא רצה לעשות כשיהיה גדול? מאחורי הקלעים של ההצהרה ששינתה את ההיסטוריה.
7 .גיבור אלמוני
אין רחובות על שמו, אין אנדרטאות שמנציחות את זכרו, והוא אפילו לא היה יהודי. רוב הישראלים כלל לא שמעו עליו, אבל בלעדיו – מדינת ישראל לא היתה קמה מתי שהיא קמה. מי האיש שהפך את החלום למציאות, ומה קרה לו יום אחד ב-1944 ?איך הוא הצליח לחולל את הבלתי אפשרי, ולמה ההיסטוריה הרשמית שכחה אותו? גילויים חדשים במלאת 75 שנים להחלטת האו"ם להקים מדינה ליהודים.

המרצה: שלמה טחן – עורך ספרים, עיתונאי, חוקר תרבות ומרצה.
מקום וזמן: אולם ההרצאות הגדול של בית העובד, נשר. בהתאם ללוח הזמנים דלעיל, 9:30 עד 11:00.