פוליטיקה גלובלית והמהפכות החקלאיות – ד"ר אברי בר-צור

07.02.2022
09:30 - 11:00
01| מו"ר חיפה

פוליטיקה גלובלית והמהפכות החקלאיות

לקישור להרצאת ה ZOOM  נא ללחוץ כאן

כניסה להרצאה החל ב-9:20.

מהעולם הקדום והמרחבים הכפריים עד המהפכה הטכנולוגית חסרת התקדים כיום.
סדרת הרצאות על תרבויות חקלאיות בעולם, על חקלאות ופוליטיקה גלובלית, וההשוואה הבלתי נמנעת עם ההתיישבות בארץ ישראל והתפתחות הציונות והחקלאות כגורם מרכזי בהקמתה וביסוסה של מדינת ישראל.

מהמהפכה החקלאית בעולם הקדום עד התפתחותה המדהימה של החקלאות ואספקת המזון במאה העשרים, והמהפכה הטכנולוגית המדהימה כיום.

מקומה והשפעתה של החקלאות על הפוליטיקה העולמית,

מקומו המרכזי (הזמני?) של העולם המערבי והשינויים בעולם השלישי והמדינות המתפתחות.
מסע ומבט מרתק על אחד מתחומי הכלכלה והייצור העתיקים ביותר בעולם שהולך ומשתנה בקצב מדהים לנגד עינינו. שווקים, שטחים פתוחים, חקלאות ופוליטיקה גלובלית.

חקלאות העתיד, רובוטיקה ואינטליגנציה מלאכותית. מקומו של האדם מול ההתפתחות המדהימה של החקלאות בארץ מתחילת הציונות. הסתכלות גלובלית, היסטורית, ומבט לעתיד הדורות הבאים אצלנו.
1. האם יחסר בעתיד מזון בעולם? התפוצצות אוכלוסייה על פני כדור הארץ, התחממות גלובלית, גשמים וסופות, תקופות יובש ארוכות. פגיעה קשה ביבולים במקומות שונים על פני כדור הארץ נבואות שחורות על מחסור במזון להאכיל את אוכלוסיית כדור הארץ בעשורים הבאים. האם העולם השתגע? מה באמת השפעת ההתחממות הגלובלית על חקלאות, יבולים, וייצור מזון בעולם. האם צפויים תרחישים אפוקליפטיים?
2. החקלאות במערב התיכון ארצות הברית והשפעתה על הפוליטיקה העולמית – מטראמפ ועד ביידן, החקלאות והמרחב הפוליטי במערב התיכון והשפעתה על הסכמי סחר בינלאומיים
ותוצאות הבחירות בארה"ב.
3. המסע הגלובלי של השומשום לטחינה – אנחנו אוהבים טחינה. מה זה אוהבים? משתגעים על טחינה. אז למה לא מגדלים טחינה בארץ? נעקוב אחרי מסלול השומשום וייצור הטחינה ממדינות מתפתחות כמו אתיופיה ומיאנמאר בתנאים פרימיטיביים מדהימים, ודרכו של השומשום לשווקים בעולם המערבי.
4. חקלאות גלובלית ופוליטיקה – מלחמות סחר ופוליטיקה הגלובלית במאה ה- 21 – ארצות
הברית, מערב אירופה, רוסיה, סין והכלכלות המתפתחות. במציאות, חלקה של החקלאות בתוצר הלאומי הגולמי בארצות מתפתחות מסתכם כיום באחוזים בודדים. אבל התוצר החקלאי הוא מרכיב מרכזי במדיניות הבינלאומית של המעצמות, בעיקר לנוכח המאבק הפוליטי בין ארצות הברית וסין. איך מסבירים את הפרדוקס? ו… איפה אנחנו בכל הסיפור הזה?
5. המהפכה הטכנולוגית והמדעית בחקלאות: אנחנו בעיצומה של מהפכה טכנולוגית חסרת
תקדים. איך תראה חקלאות העתיד בעולם? מה יקרה בישראל? על מיכון מהפכני, רחפנים,
רובוטים, לוויינים, אינטליגנציה מלאכותית ובקרה מרחוק. מהפכה כזו שמתרחשת לעינינו לא
הייתה בכדור הארץ מאז המהפכה החקלאית הקדומה והתיישבות הנוודים ביישובי קבע.
6. אבולוציה וחקלאות בזמן אמת – אנחנו מסתכלים על הנוף במרחבים הפתוחים סביבנו ונדמה לנו לעתים, שמה שהיה הוא שיהיה. האמת היא שבסביבתנו הקרובה מתרחשים שינויים מהירים שלא תמיד קל לזהותם. חלקם טבעיים, וחלקם בהשפעת טכנולוגיות חקלאיות מתקדמות שגורמות לשינוי בצמחיה המתפתחת. נדבר על השפעת המודרניזציה על תהליכים אבולוציוניים,
עם דוגמאות מחיינו וסביבתנו הקרובה, ממש ליד הבית.
7. האמנם פרנקנשטיין מגיע לצלחת? הנדסה גנטית נשמעת לרבים כמשהו מפחיד שעלול לעתים לפגוע בבריאותנו. לאכול ירקות ופירות מהונדסים? נשמע מפחיד? מה באמת קורה באבולוציה טבעית? בטיפוח קונבנציונלי ובשילוב הנדסה גנטית בגידולים חקלאיים.

המרצה: ד"ר אברי בר-צור – עוסק בפרויקטים חקלאיים בעולם, בעיקר בכלכלות מתפתחות באסיה, אפריקה, מזרח אירופה ודרום אמריקה.

מקום וזמן: אולם ההרצאות הגדול של בית העובד, בהתאם ללוח הזמנים דלעיל, 9:00 עד 11:00