ישראל 2021 – מרצה: עופר ענבי

26.04.2021
10:00 - 11:30
01| מו"ר חיפה

 

ישראל 2021

קישור להרצאות

https://zoom.us/j/96250818669?pwd=aWhFZUhpRVk1S0ZxZlNyU2JxQmt4dz09

כניסה להרצאה החל ב-9:50.

 

 בחלק זה של הרצאות ימי שני תתקיימנה 6 הרצאות בנושא ישראל 2021: סדרה שהינה מפגש אינטלקטואלי, המשלב סיפור מרתק, חווייתי ופוקח עיניים, עירוב של דעתנות והומור, אשר מביאים לא אחת לחשיבה מחדש על האמיתות שבחיינו.

בהרצאות אלה משלב המרצה סיפורים, מסמכים, חוויות אישית או תיעוד מצולם מתוך היכרותו העמוקה עם נושאים אלו. זאת מתוך עברו כאיש מודיעין, כחוקר אירועים בחייה של המדינה וכסוציולוג.

19.4.21 האמת מאחורי פרשות המודיעין שהסעירו את ישראל: 

רבות מפרשיות המודיעין שנחשפו עם השנים הולידו סיפורי קונספירציה, רשומונים וגרסאות "מטעם". בהרצאה נערוך מסע מרתק אל האמת שנתגלתה עם השנים באחדות מפרשות אלה: מה באמת ידע ראש המודיעין במלחמת יום הכיפורים ולא שיתף? מה הסתתר מאחורי 2 תיאוריות הקונספירציה המפורסמות שחווינו? מי היה ג'ו אלון ומדוע נרצח? ועוד.

26.4.21 "לא משאירים פצוע בשדה הקרב" – ניתוח האתוס בראי הזמן 

עוד בטרם הוקמה המדינה נדרשה ההנהגה הביטחונית של ישראל לדילמה המטלטלת. ההרצאה תסקור שורה של אירועי בוחן – עד האחרון שבהם שאירע במבצע "צוק איתן" – ותדון באתוס, במיתוס, בהחלטות של מפקדים ומנהיגים ובלקחים לעתיד לבוא.

3.5.21 המשברים הכלכליים הגדולים 1929-2008-2020 

ההרצאה מנתחת בשפה השווה לכל נפש, את הרקע, הגורמים ושלבי המשבר הכלכלי של 2020, אשר "קורונה" היא רק אחד מהמשתנים במשוואה רבת נעלמים. ומדוע דווקא בימי משבר כה עמוק – הבורסות בכל העולם ממשיכות לטפס כאילו "אין מחר". במה שונים מאפייניו מאלו של המשברים העולמיים הקודמים? מה השפעתו על מדינת ישראל וכלכלתה? על החמדנות, הפוליטיקה, איבוד הבלמים, הרקע התרבותי, האזרח הקטן שמשלם בגדול …. ולאן כל זה עתיד להוביל.

10.5.21 "עם הגב לים" – ישראל: גבולות, דמוגרפיה, סכסוך ופוליטיקה 

סקירה של היסטורית השינויים בגבולות ובדמוגרפיה של יהודים וערבים בארץ ישראל, החל ממלחמת העולם הראשונה ועד ימינו אלה. נבקר במהלך ההרצאה בכמה מהצמתים המרתקים של הסוגיה האסטרטגית של סכסוכי הגבולות: מהסכמי סייקס-פיקו 1916, דרך החלטת החלוקה, הקו הירוק, מכשול ההפרדה, תוכנית אלון, ההתישבות בחבל ימית, גוש קטיף, תוכנית שרון ועד להסכם קהיר וועידת אנפוליס. נברר מה טיעוני הצדדים בשאלה: מה עושים עם השטחים המוחזקים/הכבושים? סיפוח או היפרדות?

24.5.21 המודיעין הישראלי – הלכה ומעשה

"כשאתה נמצא במאבק מודיעיני – את המוסר אתה שם בצד. כל עבודת המודיעין היא שותפות בפשע". ההרצאה תדון ב-5-6 אירועים שונים, בהם היה על מנהיגים ומפקדים להכריע בין הנאמנות לאנשים ששלחו למשימה אל מול נאמנות לביצוע המשימה או לאינטרסים של מדינת ישראל ולערכים נוספים.

31.5.21  "פרשת קסטנר" ושואת יהודי הונגריה: עובדות עדכניות וניתוח היסטורי – תרבותי ופוליטי של פצע בהוויה הישראלית 

מידע חדש, ספרים וסרטים מן הזמן האחרון מעידים שהנושא מרתק את הציבור הישראלי גם כיום. על פעולות ההצלה של הנהגת היישוב בתקופת השואה; מה ידעו הבריטים, האמריקאים והגרמנים שלא ידע קסטנר? כיצד שיקף משפט קסטנר את המאבק בחברה הישראלית?

על מרצה: עופר ענבי, בעל תואר שני במינהל עסקים ותואר שני נוסף בסוציולוגיה ארגונית.

מאחוריו עשור כאיש מודיעין, עשור כמנהל שיווק ופרסום בחברות ישראליות ובינלאומיות ועשור כמנהל פיתוח עסקים בתעשיית ההיי-טק.

כיום עופר הוא חוקר עצמאי ומרצה, וכן מנטור למרצים בתחילת דרכם.

הערהעל הנושא השביעי, שיועבר ב-7.6.21, תבוא הודעה נפרדת.