הסטרט-אפ של הטבע – חוה שרגא

22.03.2021
12:00 - 13:45
01| מו"ר חיפה

בשעה 12:00: בחלק זה של הרצאות ימי שני תתקיימנה 6 הרצאות בנושא הסטרט-אפ של הטבע והרצאה אחת בנושא מלחמת הצללים של הביון הישראלי נגד איראן ושלוחותיה.

 

"הסטארט-אפ של הטבע"- סדרה מקורית, חדשנית ומפתיעה שחושפת את הסודות הגדולים מאחורי פיתוחים מדעיים-הנדסיים-טכנולוגיים שנעשו בהשראת הטבע.

22.2 מי מפחד מרובוטים? (רובוטים בהשראת בעלי חיים)

המהפכה הרובוטית החדשה כבר כאן. רובוטים יוצאים מהתעשייה אל מרחבי הים, האוויר והיבשה. ההשראה לפיתוחם נמצאת בטבע. למידה והתבוננות מעמיקה על בעל החיים , התנועה שלו כבודד ושיתוף הפעולה שלו עם בני מינו הם המקור לפיתוחים מפתיעים, פורצי דרך ואפילו מצילי חיים.

נעקוב אחר הפיתוח של רובוטים בהשראת בעלי החיים ונבחן מה הם היתרונות שבהכנסת רובוטים לחיינו, היכן זה מאיים עלינו ומה תהיינה ההשלכות העתידיות. מה הקשר בין נחש לגילוי מנהרות אויב והצלת חיילים? מה הקשר בין הנמלים ובין ניהול מחסן הסחורות של ענקית המשלוחים, אמזון? איזו השראה קיבלו מהמדוזה, מהפרעוש ומהכלב לטובת פיתוח אסטרטגיות לחימה של צבא ארצות הברית? מה תרמה הסלמנדרה למעקב אחר זיהומים ימיים?

1.3 מי מפחד מרובוטים ? (רובוטים בהשראת גוף האדם והאינטליגנציה שלו)

המהפכה הרובוטית התקדמה בעוד שלב מרתק ומפתיע. רובוטים בהשראת שלד גוף האדם ורובוטים בהשראת האינטליגנציה שלו הם הפיתוח המרתק והמאתגר ביותר כיום. פיתוח רובוטים דמויי אדם שיוכלו לפעול בסביבת העבודה האנושית ולהוות תחליף אנושי הוא אתגר לא פשוט. הרב גוניות שבתנועתיות גוף האדם ומגוון הפעולות הרב שהוא מסוגל לבצע מערימים קשיים לא מעטים על מפתחי הרובוט. בנוסף רמת תקשורת בין בני אדם ורובוטים היא תנאי להצלחת השילוב. איך מושפעים בני הגיל השלישי מכניסת הרובוטים לחייהם? מה מציעים היום הרובוטים לאנשים בעלי מוגבלות גופנית קשה? האם שילוב רובוטים כחיות מחמד יכול לסייע להחלמה מהירה? מה הסכנות בפיתוח רובוטים בהיבט מגדרי וגזעני? נצא למסע בעקבות אלגוריתמים, בינה מלאכותית, למידה עמוקה ולמידת מכונה.

15.3 פיתוחים רפואיים מצילי חיים (בהשראת הטבע)

הרפואה המודרנית מושתתת על אבחון נכון וטיפול מתאים. לאבחון מוקדם יש השלכות מרחיקות לכת על תוצאות הריפוי. ריפוי מיטבי מושג לעיתים בעזרת התערבות כירורגית. זוהי הזירה בה מתרחשות מהפכות מהפכניות המסייעות לחולים בריפוי מהיר ומיטבי. כיצד תורם הכלב, ידידו הטוב של האדם, לגילוי מוקדם של מחלת הסרטן? מהי המהפכה הכירורגית המופלאה בהשראת הדורבן? מה הקשר בין סרטן אוסטרלי כחול ובין יכולת ריפוי מדהימה של סרטן העצמות? כיצד הפך זבוב טורדני למקור השראה לפיתוח מכשירי שמיעה מתקדמים?

22.3 מפחדים מניתוחים מורכבים וזריקות? הטבע בא לעזרתכם

הרצון להציל חיי אדם מציב אתגרים גדולים ומשמעותיים בפני הרפואה המודרנית. ניתוחי לב, מוח וניתוחי עוברים הם מהמורכבים שבניתוחים. מי הם בעלי החיים שנתנו השראה לפיתוחים רפואיים מצילי חיים? לצד כל הפרוצדורות הרפואיות עומד גם הפחד מהכאב. איך משפרים את המחטים, את הזריקות? עולמם של העיוורים עובר שינוי גדול ומשמעותי בעקבות פיתוחים טכנולוגיים שמשפרים את יכולת הניווט שלהם. כיצד תורמת השממית לשיפור משמעותי בפרוצדורות ניתוחי לב? מה תרמה הצרעה לניתוחי מוח מורכבים? כיצד השפיעה היתושה על הפחתת הכאב בעת מתן זריקה? מה הקשר בין ניווט עטלף לשיפור הניידות של העיוורים? מה הקשר בין צדפה כחולה לניתוח מתקדם בעוברים?

5.4 עולם הפשע של הטבע

הרצאה מפתיעה ומטלטלת שמאפשרת התבוננות מעמיקה שונה ואחרת על בעלי חיים וצמחים שיעשו הכל כדי לשרוד. לשרוד אפילו על חשבון האחר. תופעות כגון: זיוף, רמאות, הונאה, סמים, רצח ומאפיה שנוקמת אינן המצאה של האדם. הטבע המציא זאת מיליוני שנים טרם הופעת האדם. נצא למסע מרתק בעקבות יחסים בלתי הוגנים בעליל בין בעלי חיים וצמחים. בעלי חיים או צמחים נוקטים ברמאות כדי להשיג את הטרף, כדי להימנע מטריפה או כדי להעלות את אחוזי הצלחת ההתרבות שלהם. לא מדובר בהסוואה אלא בהונאה גרידא.

12.4 נפלאות הטבע על איי גלפאגוס הגעשיים (מסע אישי עם מיטב חוקרי האיים)

גן העדן האמיתי הוא כאן, בקו המשווה על הרי הגעש המיוחדים של גלפאגוס. גן עדן של נופים עוצרי נשימה לצד בעלי חיים מיוחדים שניתן למצאם רק כאן. הרצאת מדע וטבע שחושפת את המקום בו התפתחה תיאוריה מדעית שטלטלה את העולם. מדוע איימה תיאוריה חדשנית מהפכנית זו על אמונות שרווחו ועדין רווחות גם כיום? מה הקשר בין "משפט הקופים" הסנסציוני ובין מעבדת האבולוציה הרוחשת חיים בגלפאגוס?  מדוע בעלי חיים לא מפחדים מנוכחות האדם? מהי טביעת רגל אקולוגית ומדוע היא כה קריטית באיים האלה? איזה שיטות חיזור ייחודיות פיתחו בעלי הכנף באיים אלה?

קישור להרצאה :
https://zoom.us/j/95738457809?pwd=THVoamtaNnBDQzdiaU42Uk5nZFZudz09
כניסה להרצאה החל ב- 11:50.

מרצה: חוה שרגא, מייסדת ובעלים ב- startup nature – הרצאות מדע וטבע, טיולים למשפחות, הרצאות מסע.