נוסטלגיה ואספנות

נוסטלגיה ואספנות – מטבעות א"י, אספנות

ולהיטי ה 50/60- (חוג חדש – 6 הרצאות)

 

1.  הכסף המזומן (שטרות ומעות) ששימש בארץ מתחילת השלטון הבריטי .(1918) תפורטנה ארבע תקופות: הכסף המצרי (עד ,)1927 הכסף המנדטורי (מ1927- עד תום המנדט וקצת אחר כך,) כסף ישראל הראשוני, וכסף ישראל שעד ימינו. הסיפור ילווה בכ50- שקפים, שבהם נראים המזומנים עצמם או פה ושם האחראים לתוכן ולצורה שלהם ולעצם ההנפקה. יושם דגש על הרקע ההיסטורי והפוליטי של הכסף שהונפק.

2.  מטבעות זיכרון: כאן ידובר על כסף ישראלי כשר למהדרין שכמעט אף אחד אינו מכיר — הכסף המכונה מטבעות זיכרון, הונפקו כ200- מטבעות כאלו, רובם ממתכות יקרות, על נושאים לאומיים, דתיים, המעניינים בעיקר אספנים יהודים בחו"ל (וקצת בארץ.) כמה מהמטבעות הם יצירות אומנות, כמה – קיטש, וכמה – מעוררי מחלוקת מבחינת התוכן או הצורה. מטבעות אלה מונפקים מ1958- (כביכול ביוזמת בן-גוריון, וזו אינה אמת) בקצב של 3-5 לשנה. לאחרונה יורד הקצב, בעקבות ירידת העניין בציבור (וכנראה תהליכים מסוימים בקרב יהודי ארה"ב).

המרצה: ד"ר נריהו "(נרי)" שנידור הוא איש העמותה שלנו, המתעניין במטבעות ובשטרות של ישראל

וחבר בעמותת אספני שטרות ומטבעות בישראל.

3. אספנות ישראלית (ישראליאנה) ונוסטלגיה. ההרצאה מתבססת על האוספים הפרטיים של המרצה, המשמרים את מה שהיה ואיננו עוד. תובא הנוסטלגיה הפרטית והכללית, מהימים שלפני הקמת המדינה ולאחר הקמתה. האספן נדרש לאהבה, שלא לומר תשוקה, לחפצים ישנים, והאמת היא שברוב המקרים מדובר בהתמכרות ובאובססיה. האספן הוא "צייד" הרודף אחרי פריטים לאוסף בכל דרך אפשרית. זוהי עבודה קשה אך מתגמלת לאין שיעור. בנוסף ל"ציד" נדרש האספן למיין, לקטלג ולחקור את הפריטים השונים, ולכן הוא חייב להכיר ולאהוב את נושאי האיסוף שלו. המרצה יציג את דרכו כאספן באמצעות סיפורים וחוויות, תוך שהוא מספר על חפצים אשר ליוו את חיינו בעבר. חפצים אלה, שהיו פעם חלק כמעט בנאלי מחיינו, הם היום פרטי אספנות נדירים. בהרצאה הפריטים כמו קמים לתחייה, ומחזירים את הקהל כולו במנהרת הזמן אל ימי העבר. כך נראה, למשל, את אבקת "רם," שבעזרתה ניקינו חרסינה, נזכר בימים בהם קיבלנו סיפולוקס לחתונה, חבשנו כובע טמבל ושיחקנו דוק. נראה גם כרטיסי שנה טובה מראשית המאה, ונספר את סיפורה של הטיסה בה הובא לארץ הצורר הנאצי אדולף אייכמן ועוד סיפורים נוספים מרתקים.

המרצה: ה ִדי אור, אספן ישראליאנה ונוסטלגיה ישראלית.

להיטי ה 50/60

1.  היהודים באים – מבוב דילן ועד ליאונרד ברנשטיין – היהודים שהשפיעו על המוזיקה המודרנית.

2.  שחור לבן שחור – מאל ג'ולסון ועד מייקל ג'קסון – המוזיקה השחורה והשתלבותה עם הלבנה.

3.  עולים כיתה – מלהקת אבבא ועד קווין של פרדי מרקורי – המעבר משנות ה60- לשנות ה- 70.

המרצה: חנן דרורי, תקליטן ומרצה על שירי שנות ה-60.

 

מקום וזמן (כל 6 ההרצאות:) היכל התרבות של נשר, בהתאם ללוח הזמנים לעיל, 10:45 עד .12:15