סודות מחדר החקירות – על מאחורי הקלעים של עולם החקירות

סודות מחדר החקירות – על מאחורי הקלעים של עולם החקירות

המודיעין והבילוש (חוג חדש)

סילבוס:

 

 1. מפרשת רמי דותן עד פרשת הצוללות – חלק א
  השתלשלות החקירה חובקת העולם ועוצרת הנשימה, בפרשה שבה נחשד בפלילים תא"ל רמי דותן,  שהיה ראש להק ציוד בחייל האוויר. החל מ"הבדיקות" המוקדמות שכמעט ומנעו את החקירה, דרך המעבר לחקירת מצ"ח סמויה ואחריה חקירה גלויה על כל ההתפתחויות שהביאו לכך שדותן הורשע ונדון למאסר של 13 שנה והורדה לדרגת טוראי.
  15 שותפי סוד היו לדותן, בדרגות סרן-סא"ל ואם זה  קרה בחיל האוויר, האם זה יכול לקרות גם במקום אחר? מתח ועניין, לצד תובנות שכל אחד לוקח איתו.
 2. מפרשת רמי דותן עד פרשת הצוללות – חלק ב'
  המשך ההרצאה מחלק א'.
 3. בכירים בחקירה, איך הם מסתבכים
  איך מסתבכים קצינים בכירים בחקירות ובעבירות ולמה אף פעם בתחילת חקירה לא ניתן לדעת מה יהיה בסופה. אמנם הדוגמאות הן מחקירות אמיתיות מצה"ל, אבל זה מה שיכול לקרות וקורה גם בכל מקום אחר.
 4. סוכן סמוי בדרך לפריס
  על עבודת הסוכנים הסמויים וה"מושתלים" של מצ"ח ביחידות צה"ל, העוסקים הן בעבירות חמורות של סחר בסמים, בנשק ובאמל"ח והן בסוגים נוספים של פעילויות סמויות, מוכרות פחות.

 5. גם פרקליטים אינם מושלמים
  הפרקליטות הצבאית היא זו שמפקחת על עבודת החקירות של מצ"ח, היא שמחליטה על נקיטת צעדים משפטיים או על סגירת התיק, אבל מה קורה כשפרקליטים צבאיים בעצמם, כולל בעלי תפקידים בכירים, עוברים עבירות? עד כמה זה דומה ל"גילדה" ששומרת על חבריה בפרקליטות האזרחית, גם על כאלה שסרחו?
 6. ללכת על כל הקופה
  החדר של שליש היחידה נפרץ באישון לילה, כספת ובתוכה כספי משכורות של גדוד שלם נעלמה. מאות חשודים אפשריים. איך מפצחים כזאת חקירה? מה עם קרה הכסף?
  החקירה שבעקבותיה צה"ל הפסיק לשלם את משכורות חיילי החובה במזומן ביחידות ועבר להעברת המשכורות ישירות לחשבונות הבנק.
 7. הצבא צועד על קיבתו
  סכומי עתק מתקציב הביטחון מיועדים להצטיידות צה"ל בתחומי המזון והדלק וכנראה שבגלל זה, התחומים האלה קורצים למי רוצה לעשות כסף קל. סיפורים מרתקים ולעיתים אף משעשעים על מעילות, הונאות וגניבות במיליונים של מזון ודלק צבאי.

המרצה: צביקה קרוכמל – חוקר מצ"ח לשעבר, מרצה ומספר סיפורים בלשיים באירועים חברתיים, ומאמן מרצים.

מקום וזמן: אולם ההרצאות עליו הוכרז בהזמנה לחוג, בהתאם ללוח הזמנים בטבלה, 12:30 עד 14:00.