סוגיות בטחוניות – דר' משה אלעד (סדרת המשך)

 

סוגיות בביטחון לאומי בישראל –2020

 

שיעור מס' תאריך נושא תקציר
1   פרשת אלטלנה (יוני 48') אלטלנה הוא מיתוס שמסרב לגווע. פרשת אלטלנה (יוני 48') בו ההגנה/צה"ל ואצ"ל/לח"י התעמתו באש, הייתה  אירוע חסר תקדים בהיסטוריה הקצרה של היישוב ושל המדינה שבדרך. למעשה, לא קרה כדבר הזה בתולדות העם היהודי מאז המרד הגדול נגד הרומאים לפני אלפיים שנה, (כאשר חוגים קנאים רצחו מתונים שעמדו בדרכם), בניגוד לפרשיות אחרות שירדו מסדר היום או נשכחו – פרשת אלטלנה מסרבת לגווע. מדוע? ההרצאה תיכנס לעובי הקורה של הפרשה ותאיר את כל ההיבטים כולל ההשלכות על ימינו אלה.
2   פרשת פיצוץ מלון המלך דוד (יולי 46') עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, הפקיעו שלטונות הצבא הבריטי עשרות חדרים בקומה העליונה של מלון המלך דוד בירושלים לשימוש המטה הצבאי של הבריטים בארץ. בהמשך, הפקיעו גם השלטונות "האזרחיים" של המנדט עשרות חדרים, בשביל מזכירות השלטון הבריטי.  היות המלון מזוהה עם שלטונות המנדט הבריטי הייתה הסיבה העיקרית לפגיעה בו בשנת 46'. מה היה הרקע? מה היו הסיבות האמיתיות ומי עמד מאחורי הפעולה שאיימה לגרום לבריטים להחרים את הציונות ואת ראשי החברה היהודית בא"י בגין פעולה זו.
3   פרשת י"א הספורטאים באולימפיאדת מינכן (ספטמבר 72) במלאות 40 שנים לרצח י"א הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן חשף ארכיון המדינה קובץ ובו 45 תעודות העוסקות באירוע הטרגי. הקובץ כולל מסמכים של המוסד, השב"כ, פרוטוקולים של ישיבות ממשלה, מברקים סודיים משגרירויות ישראל ודיונים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. החשיפה הנוכחית מאירה כמה מהעובדות באור אחר ומלמדת על דילמות, התלבטויות ומשברים בתהליך קבלת ההחלטות.
4   "המרדף אחר הנסיך האדום" עלי חסן סלאמה (ינואר 79') עלי חסן סלאמה (הנסיך האדום) שימש ממונה הביטחון של פת"ח, ובתוקף תפקידו היה ממונה על בטחונו של יאסר ערפאת ונחשב לבנו המאומץ. היה לו דימוי של פלייבוי, חיבה לביגוד ותכשיטים יקרים אשתו השניה הייתה מלכת היופי של לבנון (1971) ג'ורג'ינה ריזק לה נישא ב 1978 . את ירח הדבש הזוג בילה בדיסנילנד בקליפורניה ובהוואי ואחר כך שבו לביירות. המרדף אחר מתכנן טבח הי"א אולימפיאדת מינכן נמשך שנים רבות עד שהשיגה אותו ידו הארוכה של המוסד. מה קרה בדרך? מדוע הוא נמצא בקשר הדוק עם הCIA? והאם ארה"ב תכננה למנותו כיו"ר אש"ף לאחר עידן ערפאת ?
5   פרשת לילהאמר 1973 – "יום כיפור של המוסד? יולי 1973, העיירה הנורווגית לילהאמר. ביולי השנה (2020) ימלאו ארבעים ושבע שנים לאחד המבצעים הכושלים של המוסד בכל תולדותיו, שתוצאותיו עוררו תהודה עצומה בעולם וסדקו את דימויו של הארגון. אנשי "כידון" של מחלקת "קיסריה", יחידת המבצעים היוקרתית של המוסד התנקשו בחייו של אחמד בוּשַיחִי (שבעיתוני המערב נקרא אחמד בושיקי). ההרוג היה מלצר ממוצא מרוקני, שהיה נשוי לצעירה מקומית בשם טוריל לארסן שבאותה עת הייתה בהריון. בישראל וברוב המדינות הופתעו לשמוע על הכישלון הישראלי ועוד יותר הופתעו מההתנהגות של הנורווגים. האם הייתה זו תוצאה לחץ דעת הקהל? האווירה הפרו – פלסטינית? אין לדעת.
6   הטרור בחיפה 1969 באוקטובר 1969 הפתיע את העיר חיפה השלווה גל פיגועים שבדיעבד התברר כי עמדו מאחוריו 6 ערבים ישראלים שגויסו לפת"ח. בנוסף לפגיעתם בבניינים בעיר הצפונית הואשמו הששה בשורה של מעשי טרור בצפון הארץ כמו חבלה במתקנים אסטרטגיים , תחבורה ועוד. בהרצאה זו תעמוד על הפרק השתתפותם של ערביי ישראל בארגוני הטרור לאחר הקמת המדינה.

 

על המרצה: דר' משה אלעד

כיום – מזרחן מרצה וחוקר, במכללות האקדמיות תל אביב יפו והגליל המערבי, מתמחה בסכסוך הישראלי ערבי ובסוגיות שונות של הביטחון הלאומי. אל"מ במילואים, שימש בעבר כמושל ג'נין, מושל בית לחם מושל צור בלבנון וראש התיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית בתקופת אוסלו. פרסם שני ספרים על סוגיות הליבה בסכסוך הישראלי ערבי ועל העשור הראשון של הממשל הצבאי בגדה המערבית