חפש את האישה – פועלן יוצא הדופן של נשים בתחומים חשובים

חפש את האישה – פועלן יוצא הדופן של נשים בתחומים חשובים

(חוג חדש)

סילבוס:

 

במהלך ההיסטוריה היו הנשים נחותות, משוללות בחירה, גורלן מוכתב להן, מוקפות חומות בצורות ותקרות זכוכית. ועדיין תמיד נמצאו אלו שהיו מוכשרות, העזו לחלום, ידעו לנצל את ההזדמנות שנקרתה על דרכן או שמצאו את עצמן מונעות על ידי צו מצפונן, או חובת הנאמנות – נשים אלו הצליחו לפרוץ דרך למחוזות חדשים ומופלאים.

 

חלקן עשו זאת במפגיע, בהתרסה, מתוך אידיאולוגיה והתעקשות, אחרות לא נתנו את דעתן לחלוציות שבמעשיהן או מצאו את עצמן פורצות דרך בעל כורחן. חלקן זכו לתהילת עולם וכבוד, רבות שילמו על כך מחיר יקר. כולן נדרשו לתעצומות נפש גדולות, אומץ לב וחזון, כולן הותירו מורשת מפוארת והיוו השראה לדורות של נערות והעשירו את העולם בו אנו חיים לתפארת המין האנושי כולו.

 

כל אחת משבע ההרצאות סוקרת את פועלן יוצא הדופן של מספר נשים בתחום מוגדר:

 

ספורטאיות – אפילו בספורט, למרות ההפרדה לתחרויות גברים ותחרויות נשים, צריכות היו להיות חלוצות שיוכיחו שנשים יכולות לעסוק בכל מיני סוגי ספורט ("איך אפשר להחליק על הקרח עם שמלה?") ולעיתים אף להוכיח שההפרדה בין גברים לנשים היא מלאכותית.

 

מלכות ומנהיגות – למרות הזיהוי הברור (עד היום!) של תפקידי הנהגה עם גברים, בכל זאת היו בודדות ויחידות במינן שהגיעו לעמוד בראש מדינה בתקופות שונות בהיסטוריה והותירו חותם לדורות.

 

מדעניות – הנשים שלמרות המשוכות הרבות בדרכן לרכוש השכלה ולמרות האמונה בנחיתות המוח הנשי ביחס לגברי, הצליחו להפוך למדעניות בכירות ומשפיעות.

 

נשים של – לכל הגברים בתפקידי מפתח היו נשים לצדם. בהרצאה זו נפגוש את אותן נשים שהפכו דוגמא ומופת בהתנהגותן, שמינפו את קרבתן למוקדי הכוח למען סוגים שונים של עשייה ולעיתים אפילו השתלטו על תפקידי הבעל.

 

יזמיות – הנשים שהקימו עסקים ויוזמות אחרות במו ידיהן, והפכו לעשירות, משפיעות ומעוררות השראה.

 

מתמטיקאיות – אם לגבי מדע היתה הבנה שאין זה עיסוק לנשים – הרי שלגבי מתמטיקה המצב היה חמור אף יותר. בכל זאת, היו מי שלא ויתרו גם אם נאלצו להתחזות לגבר כדי ללמוד וגם אם עצם היותן נשים הועמדה בספק…

 

נשים על במה – אין תחום בו ניתן למצוא יותר נשים משפיעות כמו אמנויות הבמה. בהרצאה זו נפגוש כמה מכוכבות הבמה הידועות ביותר בהיסטוריה – מוסיקאיות, שחקניות, זמרות ורקדניות שהיו מושא להערצה והגדירו מחדש נשים ונשיות.

 

המרצה: ניר זייד, בוגר תוכנית המצטיינים של אוניברסיטת חיפה ובעל השכלה מקיפה במגוון תחומי עניין.
בעל ניסיון עשיר בהרצאות ובהצגות תוכן, הוראה וחינוך.

מקום וזמן: אולם ההרצאות עליו הוכרז בהזמנה לחוג, בהתאם ללוח הזמנים בטבלה, 9:00 עד 10:30.